جلسه برگزاری دوره مواجهه با مفاسد و آسیب های اجتماعی

نماینده ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر

برگزاری دوره های مواجهه با مفاسد و آسیب های اجتماعی و اشاعه فرهنگ پیشگیری از اعتیاد، با استفاده از ظرفیت مبلغین حوزه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی» حوزه، جلسه‌ای در خصوص پیشگیری و مواجهه با مفاسد و آسیب های اجتماعی با محوریت مواد مخدر، با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه و ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در ساختمان جمکران به صورت وب کنفرانس با حضور نمایندگان امور صیانتی و مسئولین ستاد پیشگیری استان ها برگزار گردید.

ابتدای این جلسه با قرائت قرآن کریم توسط قاری محترم حجت الاسلام والمسلمین مفخمی آغاز گردید.

این جلسه با حضور حجت الاسلام والمسلمین میر مطلبی مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی، حجت الاسلام والمسلمین مفخمی مدیر مطالعات و پیشگیری مرکز امور صیانتی، جناب آقای شریفی نماینده ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر و همچنین نمایندگان مرکز امورصیانتی و مسئولین ستاد پیشگیری استان ها به صورت وب کنفرانس برگزار شد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین میر مطلبی ضمن خوش آمد گویی به حضار در جلسه به تشریح سین برنامه ها پرداخت و گفت: این جلسه با موضوع برگزاری اولین دوره مهارت پیشگیری و مواجهه با مفاسد و آسیب های اجتماعی با محوریت مواد مخدر برای طلاب سطوح عالی حوزه های علمیه و پیرو تفاهم نامه منعقد شده بین مرکز مدیریت حوزه های علمیه و ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر، تشکیل گردیده است.

در ادامه حجت الاسلام مفخمی با اشاره به آیات قرآن کریم افزود: خداوند متعال می‌فرماید: گوش، چشم و قلب را برای شما قرار دادیم تا شاید شاکر باشید.

ایشان با اشاره با شهادت سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی ادامه داد: ایشان نمونه بارزی است که تمام عمر گران بهایش را در مسیر اسلام و اطاعت از ولی امر مسلمین قرار داد و همیشه عشق می‌ورزید که به درجه شهادت برسد و خداوند متعال هم این خواسته او را اجابت کرد.

وی افزود: از سویی با توجه به موضوع جلسه و ضرروت پیشگیری از ابتلای جوانان و خانواده ها به آسیب های اجتماعی از جمله مواد مخدر، و از سویی دیگر در راستای اجرایی سازی تفاهم نامه مشترک یاد شده برگزاری این جلسات به صورت سلسله ای برای طیف مبلغان و طلاب محترم سطوح عالی حوزه ضروری است.

ایشان خاطر نشان کرد: در زمینه اجرایی سازی این تفاهم نامه بعد از تشکیل کارگاه‌ها و اجرای دوره های مورد نیاز برای طلاب محترم مقیم هر استان، وظیفه اجرایی و نهادینه کردن در محوریت تبلیغ و فرهنگ حوزوی برعهده طلاب شرکت کننده در دوره ها است.

حجت الاسلام والمسلمین مفخمی در پایان نکته هایی در خصوص اجرای این دوره ها اشاره کرد که به شرح ذیل است:

نکته اول: مدارس با توجه به تعداد طلاب و نیازشان دسته بندی می شوند.

نکته دوم: ارزیابی این دوره ها توسط نمایندگان امور صیانتی هر استان انجام می گیرد.

نکته سوم: نمایندگان و کاشناسان محترم ستاد پیشگیری مواد مخدر می‌توانند یک هم اندیشی با نمایندگان حوزه برای شروع کار داشته باشند.

نکته چهارم: شیوه برگزاری دوره ها متعاقبا اعلام می‌گردد.

وی در آخر خاطر نشان کرد: بعد از اتمام این دوره علاقمندان در صورت احراز شرایط و کسب توانمندی های لازم می‌توانند با همکاری ستاد پیشگیری و مواد مخدر، مشابه این دوره را در هرنقطه ای از استان برگزار نمایند.

در ادامه جلسه آقای شریفی نماینده محترم ستاد پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه و گرامیداشت شهادت سردار ولایت حاج قاسم سلیمانی افزود: حوزه علمیه در گذشته در خصوص پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله مواد مخدر اقدامات خوبی را انجام داده که با این تفاهم نامه، حرکت وارد عرصه ای جدید گردیده است.

وی ادامه داد: دوره مذکور شامل ۶ ساعت به صورت کارگاهی برای طلاب سطوح عالی هر استان برگزار می‌گردد که در آن از اساتید بنام و مطرح جهت بالا بردن کیفیت استفاده می‌گردد.

ایشان افزود: هدف از برگزاری این دوره اشاعه فرهنگ پیشگیری در کل کشور با استفاده از ظرفیت عظیم مبلغین و طلاب سطوح عالی حوزه های علمیه است و لازمه آن برگزاری دوره های تخصصی برای طلاب معزز است.

ایشان اظهار داشت: امیدواریم به برکت برگزاری این دوره ها هر ایرانی یک یاری گر زندگی باشد و گام اول این طرح با آموزش پنج هزار طلبه سطوح عالی حوزه علمیه جهت تبلیغ و پیاده سازی در سطح جامعه برداشته می‌شود و انشاالله در گام های بعدی تعداد بیشتری از طلاب و روحانیون را شامل این طرح عظیم قرار خواهیم داد.

لازم به ذکر است در آخر این جلسه به سوالات نمایندگان و مدیران استان ها توسط کارشناسان حاضر جواب داده شد و مورد استقبال قرار گرفت.