حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجتبی درودی

مدیر محترم گروه مدیریت

طلاب باید از این فرصت بوجود آمده در مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی نهایت استفاده را ببرند و مهارت ها را فرا گیرند و آن ها را تقویت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی» حوزه، مصاحبه ای با حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجتبی درودی مدیر محترم گروه مدیریت انجام گرفت.

در ابتدای این مصاحبه حجت الاسلام والمسلمین دکتر درودی مدیر گرروه مدیریت ضمن تقدیر و تشکر از این مصاحبه، در خصوص اهمیت راه اندازی مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه اظهار داشت: به نظر بنده جای یک همچین مرکزی در حوزه خالی بود طلاب نیاز داشتند یکسری مهارت های لازم را کسب و براساس این مهارت ها کارهای آموزشی، تبلیغی، تهذیبی و ... را انجام دهند.

ایشان افزود: مهارت های ارائه شده در مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی از جمله مهارت مدیریت معمولا طلاب با ورود به ارگان ها و سازمان ها، نهادهای دولتی و غیر دولتی و حتی امور تبلیغی، با این مهارت ها درگیرهستند و باید آنها را کسب نمایند.

وی ادامه داد: طلبه اگر با مهارت مدیریت آشنا نباشد و آن را کسب نکرده باشد هم خودش و هم مجموعه ای که در آن کار فعالیت می کند با مشکل مواجه می شود.

حجت الاسلام والمسلمین درودی در خصوص برگزاری این دوره ها در حوزه افزود: قبلا در حوزه مباحث مدیریت تدریس می گردید ولی به این شکل گستره و برای عموم طلاب باشد نه، و باید این فرصت را محترم شمرد مرکزی تاسیس گردیده که مباحث مهارتی و کاربردی را به صورت تخصصی و برای عموم طلاب ارائه می نماید و طلاب باید از این فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرند و این مهارت را فرا گیرند و آن ها را تقویت کنند تا بتوانند از آن ها در موسسات، مراکز و ارگان ها استفاده نمایند.

این استاد حوزه در خصوص محتوا و سرفصل های تدوین شده دوره مدیریت اظهار داشت: این محتوا و سرفصل های تولید و تدوین شده چون بنده خودم هم در تدوین آن مشارکت داشتم لذا اشراف کامل بر نحوه تدوین و جمع بندی آن دارم و اعضای این گروه همگی از اساتید و فضلای صاحب نظر در این زمینه هستند و باید منتظر بازخورد باشیم تا نواقص آن برطرف گردد.

ایشان درخصوص برگزاری دوره های مقدماتی و تکمیلی دوره مدیریت افزود: این دوره نیاز به دوره تکمیلی دارد و نمی‌توان با یک دوره به نتیجه رسید و مباحث شامل مقدماتی و تکمیلی هستند و حتی خیلی از دوره‌های دیگر را هم باید کارگاهی برگزار کرد تا افراد مهارت کارورزی و عملی را هم فرا گیرند که به فهم بهتر دوره بسیار کمک می کند.

حجت الاسلام والمسلمین درودی در خصوص لازمه دوره مدیریت برای طلاب و مدیران حوزه بیان داشت: بنده معتقدم این دوره برای مدیران حوزه از اهمیت بیشتری برخوردار است چون خود افراد مشغول به کار هستند و این مطالب را بهتر، سریعتر و با درک بالایی دریافت می کنند و خیلی سریعتر بازخورد می‌یابد ولی معمولا چون اکثر طلاب هنوز وارد این عرصه نشده اند و در این فضا نیستند انتظارشان از این مباحث انتزاعی ونظری است مگر طلابی که آستانه ورود به عرصه مدیریت باشند.

وی در پایان از اهمیت و لازمه دوره های کاربردی و مهارتی برای طلاب اظهار داشت: این دوره های مهارتی برای طلاب در کنار دروس حوزه از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است و باید در اجرا و ارائه این دوره ها دقت بسیاری صورت گیرد اگر دوره ها سنجیده برگزار و از اساتید مطرح دعوت و محتوا و سرفصل های خوبی طراحی گردد بنده آینده را خوب ارزیابی میکنم.

ایشان در پایان خاطر نشان کرد: دوره هایی که در گروه مدیریت تا به امروز برای سطوح یک، دو، سه تدوین و مصوب گردیده به شرح ذیل می‌باشد:

سطح یک:

1-   برنامه ریزی

2-   تصمیم گیری

3-   سازماندهی

4-   کنترل و نظارت

سطح دو:

1-   انگیزش

2-   رهبری

3-   ارتباطات

4-   تعارض

5-   مکاتبات اداری

6-   مدیریت تحول

7-   رفتار گروهی

8-   کاربرد مدیریت در محیط های تبلیغی

9-   مدیریت زمان

10- مدیریت منابع انسانی

سطح سه:

-    ایده پژوهی که شامل گرایش های ذیل می‌باشد:

1-   ایده پژوهی با گرایش علم و فناوری

2-   ایده پژوهی با گرایش مدیریت فرهنگی و اجتماعی

 

-    مدیریت استراتژیک یا راهبردی

-    مدیریت مراکز آموزشی و تبلیغی