مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه

خبرگزاری شفقنا/حجت الاسلام و المسلمین مهدی کشوری

دوره تربیت مربی مروجین موقوفات برگزار می شود/ تعریف ۱۲۸ ساعت برنامه مهارتی برای طلاب سطح یک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی» حوزه، به نقل از «خبرگزاری بین المللی شفقنا»مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه از برگزاری دوره های تربیت مربی مروجین موقوفات در یک ماه آینده خبر داد و گفت: مذاکراتی با دفتر موقوفات و منابع پایدار حوزه انجام شده است و مقدمات این کار در حال انجام است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی کشوری در گفتگو با خبرنگار شفقنا در قم، در خصوص آموزش های مهارتی طلاب و توجه به ضرورت این امر گفت: تاسیس مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی در مجموعه حوزه علمیه، جهت کمک به توانمندسازی و ارتقای سطح مهارتی و کاربردی حوزویان و دانش آموختگان صورت گرفته است.

او افزود: نظام مند کردن، سامان دهی و نهادینه کردن مهارت های کاربردی در سطوح مختلف در قالب آموزش های الزامی و اختیاری هدف نخست ما در بخش آموزش های مهارتی است، هدفمند کردن آموزش های مهارتی و کاربردی دومین هدف مد نظر ماست که این دو موضوع می تواند نسبت به بکارگیری بحث های دانشی حوزه کمکی شایسته داشته باشد.

مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه، تدوین سرفصل ها و دوره های مهارتی در ۱۱محور اصلی را از اقدامات اولیه این مرکز خواند و افزود: ما در تمامی مجامع علمی شاهد هستیم که مهارت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است یعنی اگر ما آموزش های مهارتی را صرفا  جهت اجرای برنامه ها بدون در نظر گرفتن محتوا داشته باشیم قطعا به آن چیزی که مد نظر است نخواهیم رسید، لذا می بایست بحث آموزش های مهارتی را به صورت جدی تر در حوزه های مختلف پیگیری کنیم و برای آن ها سرفصل داشته باشیم تا بتوانیم عناوین مهارتی را تعریف کنیم.

او ادامه داد: در این مرکز گروه ها و کمیته های علمی از اساتید سطوح عالی حوزه و فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های موردنیاز با سابقه تالیف و تدریس در موضوعات آموزش های مهارتی تشکیل شده که این گروه ها و کمیته ها  در زمینه های تبلیغ و معارف، تهذیب، بهداشت و سلامت، هنر و رسانه، قرآن، حدیث، مدیریت، پژوهش، آموزش، ارتباطات بین الملل و امورسیاسی اجتماعی فعالیت می کنند.

کشوری با اشاره به ۴۵عنوان دوره مهارتی با رویکرد تبلیغی و معارفی  در مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه  تصریح کرد: در حوزه، معاونت تبلیغ سال ها نسبت به بحث آموزش های مهارتی برای مبلغین برنامه ریزی کرده و در حال حاضر بر اساس اقتضائات روز و نیازهایی که در حوزه های مهارتی داشته ایم تمامی عناوین و سرفصل های مهارتی را شناسایی کردیم و نسبت به آن برنامه ریزی شده و بالغ بر حدود ۴۵عنوان دوره مهارتی با رویکرد تبلیغی و معارفی از محتواهایی است که در مجموعه ما آموزش داده می شود.

مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه در خصوص برنامه هایی برای ارتقاء سطح پژوهشی طلاب اظهار کرد: در معاونت پژوهش حوزه ، پژوهش محوری مد نظر است و در کنار مباحث دانشی مباحث پژوهشی نیز مورد توجه و تاکید است که هم اکنون بالغ بر ۳۲ساعت مباحث پژوهشی در بحث های دانشی حوزه ورود پیدا کرده است و ما هم در اجرایی شدن این بحث ها به معاونت آموزش کمک می کنیم و در موضوع اصلی شامل مهارت های قرآنی،  مهارت های تبلیغ و  تدریس و مهارت های پژوهشی بالغ بر ۱۲۸ساعت مباحث مهارتی برای طلاب سطح یک به صورت الزامی تعریف شده است که در حدود ۳۰۰مدرسه در سطح کشور در حال اجرا می‌باشد.

او در زمینه سوق دادن پایان نامه ها و رساله ها در سطوح مختلف به سمت نیازهای جامعه عنوان کرد: بالغ بر ۱۰۰۰عنوان مهارتی در ارتباط با موضوعاتی برای پایان نامه های سطح ۳و ۴شناسایی شده که در کمیته های مرتبط پیگیری و محتواها و پایان نامه ها با این موضوعات شکل می گیرد.

کشوری فعالیت های عمده مرکز را در ۳بخش عنوان کرد و افزود: یک بخش تولید محتواهای پژوهشی است یعنی تدوین سرفصل عناوین دوره های مهارتی که بر اساس آن ۱۱محور اصلی است که تقریبا امروز می توانیم ادعا کنیم ۸۰یا ۹۰درصد تمامی عناوین دوره های مهارتی تکمیل شده که یک بخش آن در نظامند کردن آموزش های مهارتی ورود کرده و بخش دیگر آن بر اساس مباحثی که به عنوان درختواره مهارتی و بر اساس رشته های تخصصی حوزوی تعریف شده است و بالغ بر ۲۰۰عنوان دوره مهارتی با موضوعات و عناوین مختلف تولید کردیم.

او تصریح کرد: در بخش آموزش های غیر حضوری بالغ بر ۱۵دوره مهارتی ضبط شده است که تحت وب قابل اجراست و برای آنها محتواهای مکتوب آماده شده که قابل ارائه در سامانه غیرحضوری این مرکز می‌باشد.

مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه از برگزاری دوره های تربیت مربی مروجین موقوفات در یک ماه آینده خبر داد و افزود: مذاکراتی با دفتر موقوفات و منابع پایدار حوزه انجام شده است و مقدمات این کار در حال انجام است تا  بتوانیم دوره های مهارتی ترویج و فرهنگ سازی وقف برای طلاب با عنوان دوره تربیت مربی مروجین موقوفات داشته باشیم  که زیر ساخت های آن مهیا شده و در یک ماه آینده دوره ها را شروع خواهیم کرد.

او با اشاره به تاکید مدیر حوزه های علمیه بر مباحث مهارتی طلاب خاطر نشان کرد: با توجه به تاکید مدیر حوزه های علمیه در خصوص مباحث مهارتی در تمامی سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های انجام شده سعی شده است نسبت به جایگاه آموزش های مهارتی دقت بیشتری شود تا آموزش ها و برنامه و موضوعات ما بتواند پاسخگوی نیاز طلاب و حوزویان باشد و طلبه بتواند رسالت طلبگی خود را به خوبی انجام دهد و به حمدالله کارها در این زمینه رو به پیشرفت بوده است.

کشوری با اشاره به ۸۰دوره مهارتی برگزار شده در این مرکز گفت: حدود ۴۰۰۰نفر در این دوره های مهارتی شرکت نموده اند و حدود ۲۰۰۰نفر از این دوره های مهارتی فارغ التحصیل شده اند و برای حدود ۱۳۰۰نفر آنها گواهی پایان دوره صادر شده است و الباقی هم در دستور کار معاونت آموزش این مرکز می‌باشد.

مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه  در زمینه ارتقاء سطح پژوهشی اساتید حوزه های علمیه گفت: در حوزه پژوهش با همکاری معاونت پژوهش به دنبال ارتقاء سطح پژوهشی اساتید حوزه های علمیه می‌باشیم که به صورت آموزش حضوری برای اساتید حوزه قم و آموزش غیرحضوری برای اساتید استان ها این کار در حال انجام می‌باشد.

کشوری افزود: نسبت به برگزاری دوره مهارت افزایی و توانمندسازی طلاب وظیفه مشغول در آموزش و پرورش حدود ۱۲۰ساعت دوره مهارتی در قالب آموزش حضوری و غیرحضوری تعریف شده و درحال اجرا می باشد.

او ادامه داد: همچنین دوره تبیین سند تحول آموزش و پرورش با همکاری ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش با حضور حدود ۸۰نفر از دانش آموختگان شاغل در آموزش و پرورش کشور به صورت متمرکز در استان قم برگزار گردید و دوره تکملیی آن به صورت غیرحضوری آماده ارائه می‌باشد.

مسئول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه خاطر نشان کرد: دوره تربیت مربی ولایت فقیه برای اساتید سطوح عالی ۱۰استان با رویکرد تربیت اساتید مهارتی در حوزه تبیین ولایت فقیه و پاسخگویی به شبهات در این زمینه برگزار شده است.

کشوری برگزاری دوره مدیریت اجرایی ویژه مدیران حوزه های علمیه را از دیگر فعالیت های این مرکز خواند و افزود: این دوره به مدت ۸۰ساعت در چندین استان برگزار شده و درحال برنامه ریزی برای سایر مدیران مدارس هستیم.

او خاطر نشان کرد: برگزاری دوره تربیت مربی مهارتی با هدف تربیت اساتید مهارتی در حوزه های مختلف و نیز برگزاری دوره های مهارتی بالغ بر ۵۰عنوان دوره در سطح کشور از جمله فعالیتهای این مرکز می‌باشد.

انتهای پیام

https://fa.shafaqna.com/news/689795