دوره زی طلبگی و بایسته های تعمم

درس اخلاق و آداب تلبس و طلبگی

استاد حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری

آشنایی با دوره مهارت زی طلبگی و بایسته های تعمم

مقدمه :

دانش آموختگان علوم دينى پس از چند سال تحصيل در حوزه و يك دوره آشنايى با فقه اسلامى، غالباً در پوششى ويژه و متفاوت از ساير مردم به لباس روحانيت در مى آيند. اين لباس به رغم پيشينة طولانى، هنوز در معرض پرسش‏ هاى فراوانى قرار دارد.

كاوش براى يافتن پاسخ اين نگرانى‏ ها، براى طلاب نوعى تأمل در سبك و سيره زندگى است و قطعاً از تلاش براى رازگشايى از عبارات دشوار برخى از متون كم بهاتر نيست. به علاوه، تراكم اين نگرانى‏ ها در جان انسان، به مرور ايمان و اعتقاد قلبى او را به راهى كه می‏رود و كارى كه مى‏ كند مى‏ فرسايد و ارمغانى جز تزلزل شخصيت و آشفتگى خاطر ندارد. اين بررسى‏ ها براى فرد فرد طلاب ضرورت شخصى و براى جامعه اسلامى در شرايط امروز ضرورت اجتماعى دارد. روحانيت شيعه كه امروز از داخل و خارج در معرض هجوم انواع شبهات و انتقادات قرار گرفته‏ است بايد در فاصله زمانى كوتاهى فلسفه پيدايش، سرّ حضور، رسالت نهايى، كيفيت عمل و منطق خود را براى عموم تبيين كند و توده انبوه نگرانى‏ ها را با بحث نظرى يا اقدام عملى حل و رفع نمايد.

اين سلسله دروس در ۲۱ جلسه ده دقیقه ای بدون آنكه ادعاى پاسخ به همه سئوالات مربوط به لباس روحانيت را داشته باشد باب گفتگو در اين موضوع را در قدم نخست گشوده‏ است.

امید است به فضل الهی مورد توجه حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا فداه) واقع گردد.

جهت استفاده از ادامه این دوره می‌توانید به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

(ادامه مطلب)

دوره زی طلبگی و بایسته های تعمم
استاد حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری

درس اخلاق و آداب تلبس و طلبگی (دانلود)